Skupiny

Dlouhodobý divadelní kurz s profesionálními lektory pro všechny od 19 let. Specializujeme se na práci s dospělými a seniory. Přihlásit se můžete do několika skupin – divadelních souborů. Práce v souborech je kontinuální během celého školního roku s příležitostnými specializovanými workshopy a vždy směřuje k vytvoření divadelní inscenace.

Všechny skupiny se setkávají na ZŠ Kotlářská v Brně.

Skupina Středoškoláci 16-20 let

Stát na jevišti, bavit se a tvořit.

Pondělí  17:30 – 19:30, vede Káťa (kód skupiny 211)

Studuješ na střední škole nebo končíš základku? Panikaříš z vystupování před lidmi a chceš to změnit? Chtěl bys studovat divadelní obor a připravovat se na přijímačky s lektory, kteří vystudovali JAMU? Máš téma, pro které hledáš umělecké vyjádření? Nebo je divadlo tvým snem a chceš si to zkusit s profesionálním vedením? Odpověděl jsi aspoň na jednu otázku ANO? Tak pojď tvořit divadlo s námi. Chce to jenom trochu odvahy, otevřenosti a chuti zahodit fráze jako: to nejde nebo to je trapné. Neboj se výzvy, neměj strach bavit se a tvořit… Divadlo je nakažlivé!

Informace o členském příspěvku v sekci PŘIDEJ SE.

 

Skupina Dospělí 19+ (pro rok 2022/2023 ZAPLNĚNO)

Od první hry po plnohodnotnou inscenaci.

Středa 18:00 – 20:00, vede Petr (kód skupiny 212) – začátek kurzu v říjnu 2022 (zaplněno)

Čtvrtek 18:00 – 20:00, vede Eva (kód skupiny 213) – začátek kurzu v listopadu 2022 (zaplněno)

Projděte si s námi celým procesem přípravy divadelní inscenace: od hereckého tréninku ve skupině, hledání tématu a předlohy, podílení se na scénáři, až po samotné zkoušení a hraní v záři divadelních světel. Aktivní odpočinek, probuzení přirozené hravosti a kreativity, zlepšení komunikačních dovedností a vnímání vlastního těla jsou přirozenými vedlejšími účinky tvorby divadla. Nepotřebujete předchozí zkušenosti, jenom chuť a odvahu zkoumat hranice vlastní komfortní zóny. Pod profesionálním vedením od první seznamovací hry až po plnohodnotnou inscenaci. Divadlo je nakažlivé!

Informace o členském příspěvku v sekci PŘIDEJ SE.

 

Skupina Senioři 55+ (pro rok 2022/2023 ZAPLNĚNO)

Čtvrtek 15:30 – 17:30, vede Eva (kód skupiny 214) – začátek kurzu v listopadu 2022

Na divadlo není nikdy pozdě. Nevadí, že jste to nikdy nedělali. Nevadí, že se trochu stydíte. Přijďte k nám rozvíjet netušenou hravost a fantazii, na které někdy nezůstává v životě dostatek času. Postupnými malými krůčky překonáte hranice, o kterých jste si vždy mysleli, že jsou nepřekonatelné. Pod vedením profesionální lektorky si během pravidelného setkávání projdete různými hereckými, pohybovými, hlasovými a dalšími tvůrčími cvičeními, které v závěru roku vyústí v divadelní inscenaci. Její téma či text nejsou dopředu připravené, ale vznikají v dialogu členů skupinu s lektorkou.

Informace o členském příspěvku v sekci PŘIDEJ SE.

 

Skupina Divadla FÓRUM dospělí 19+ (pro rok 2022/2023 ZAPLNĚNO)

Jaké formy útlaku a nespravedlnosti zažíváme v našich každodenních životech?

Úterý 17:00 – 19:00 od 21. února do 30. května, vedou Bára a Eva (kód skupiny 215)

Prožijte s námi výjimečný zážitek tvorby divadla Fórum. Začneme hledáním témat: specifických forem útlaku a nespravedlnosti, které běžně zažíváme. Dále společně vytvoříme krátkou inscenaci, kterou pak několikrát uvedeme za účastí publika. Výjimečnost divadla Fórum pak spočívá právě v uvádění inscenace. Hranice mezi diváky a tvůrci se částečně stírá – diváci můžou vytvářet drobné intervence přímo v průběhu představení. Interakcí a komunikací mezi diváky a tvůrci hledáme cesty, jak se pojmenovanému útlaku postavit a jak jej řešit v reálném životě. 

Informace o členském příspěvku v sekci PŘIDEJ SE.

Online přihláška ZDE

O divadle utlačovaných

Divadlo utlačovaných je množina divadelních technik, ze kterých je nejznámější divadlo fórum (mezi další patří divadlo obrazu, neviditelné divadlo, novinové divadlo, duha touhy nebo legislativní divadlo). Všechny tyto techniky se zabývají nerovnováhou moci ve společnosti, spravedlností a útlakem. Vychází přitom z předpokladu, že žijeme v nerovné a nespravedlivé společnosti a dává tvůrcům nástroje, aby zkoumali mechanizmy útlaku a hledali strategie, které nás přiblíží k ideální vyvážené společnosti. Divadlo utlačovaných přivedl na svět brazílský tvůrce Augusto Boal – inspirovaný Paulem Freirem i svou vlastní zkušeností s útlakem a diktaturou v Brazilii (a okolitých státech) sedmdesátých let minulého století.

Divadlo fórum smazává zeď mezi hledištěm a jevištěm, a jeho základem je otázka, tedy touha herců po dialogu. V tomto dialogu se herci i diváci dozvídají jaké strategie boje s útlakem jsou účinné, a kterým se radši vyhnout.