O nás

Jsme dramaťák pro dospělé!

U nás si vyzkoušíte proces tvorby divadla od začátku až do konce. Můžete se přihlásit do celoročních divadelních dílen, které jsou zaměřené na vytvoření a uvádění divadelní inscenace a na tvůrčí autorskou a hereckou práci. Nebo se můžete přihlásit i do speciálních skupin, které se věnují vybrané konkrétní divadelní formě, např. divadlo fórum. To vše pod vedením profesionálních divadelníků, kteří se vedle lektorování v RáDi věnují i dalším uměleckým a vzdělávacím aktivitám.

Pěstujeme radost z divadla – přidejte se k nám!

RáDi

Divadlo vytváříme v bezpečném a inspirujícím kolektivu. Vzájemně si nabízíme impulzy, ohledáváme naše vlastní možnosti a zkoumáme společnou energii skupiny. Stáváme se empatičtějšími vůči okolí, vůči sobě i vůči tomu, co všechno může být divadlem. 

Při tvorbě divadla vycházíme z vlastních témat a z témat, které přináší další členové skupiny. Tvořivý a divadelní potenciál je v každém z nás. Při procesu vzniku divadelní inscenace překonáváme trému z prezentace svých nápadů a z vystupování před lidmi. Učíme se konstruktivní zpětné vazbě, abychom dokázali co nejvíc rozvinout svůj potenciál. 

Vznik divadla je velká hra. Je to zábava, je to zamyšlení, je to zodpovědnost. Všechno, co do tvorby divadla vkládáme, se nám postupem času násobně vrací. 

Pěstujeme radost z divadla!

Lektoři

Naši lektoři absolvovali divadelní a pedagogické obory na Janáčkově Akademii Múzických Umění a na Masarykově Univerzitě. Vedle toho se však neustále vzdělávají v rámci svých vlastních rozmanitých praxí a navštěvují další kurzy a workshopy. V neposlední řadě však mají nadšení pro divadelní práci s amatéry! Provedou vás vašim divadelním působením lehce a profesionálně, s humorem i s individuálním přístupem. Vyberte si svého lektora či lektorku a přidejte se k nám!

Denisa Daňková
Je absolventkou Ateliéru divadlo a výchova na Janáčkově akademii múzických umění, kde v současné době působí jako externí pedagog. Zároveň vystudovala Učitelství pedagogiky pro střední školy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a v současné době pracuje jako učitelka etiky, pedagogiky a dramatické výchovy na Cyrilometodějském gymnáziu a střední odborné škole pedagogické v Brně. Je aktivní členkou skupiny playback divadla Na-po-jen-i a pravidelně se účastní zajímavých lekcí a workshopů. Nestačí jí pouze divadlo tvořit, ale i se o něj dělit s lidmi kolem sebe, pomáhat, spolupracovat, učit a učit se, inspirovat a nechat se inspirovat.

Dramatická a divadelní výchova je pro mě koníček, práce, zábava, ale i řemeslo. Řemeslo, kde se člověk učí pracovat s druhými, se svým tělem, ale i duchem, myslet kreativně nebo nemyslet příliš. Je to otevřený prostor, kde můžeme přemýšlet o tom, kdo jsme, co se v nás děje a co se děje kolem nás. Snažím se skrz ni naučit sama sebe a ostatní adaptabilitě, empatii a toleranci. Hledám na všem to dobré a chci, aby to, co dělám, dávalo smysl.

Eva Lietavová
Je absolventkou Ateliéru činoherní režie a dramaturgie na Janáčkově akademii múzických umění. V RáDi vede skupiny od samého založení spolku a divadelní práci s amatéry považuje za podstatnou a osvěžující pro sebe i pro členy skupin. Divadlu na profesionální bázi se věnuje v rámci uměleckého uskupení bazmek entertainment, který spoluzakládala. 

Divadlo je o toleranci, o naslouchání partnera, o vzájemné pomoci i o vnímání světa kolem. Spolu se skupinou se noříme hluboko do témat, které zpracováváme a zároveň si zachováváme nadhled a humor při hledání výrazových divadelních prostředků. Při tvorbě divadla bezděčně a organicky posouváme svoje hranice vždy o kousek dál. Prostřednictvím divadelních principů dokážeme lépe porozumět sobě samým, pracovat se svými emocemi i se svým tělem a překonat ostych z kontaktu s jinými. Zní to náročně, a taky že je. Ale taky se dá u toho hodně dobře bavit 🙂 

Petr Theodor Pidrman

Je absolventem Ateliéru divadla a výchovy na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Je lektorem v divadle Polárka. Je členem souboru Reverzní dveře. Je divákem. Je.

Divadlo je pro mě jedno velké kouzlo. Je to v komunikaci beze slov, v konfliktech bez doteků a v doteku něčeho nehmatatelného. Baví mě hledat způsoby komunikace ve zkušebně a přetvářet je v zajímavý divácký zážitek.

Kateřina Puczoková

Káťa

Je absolventkou Ateliéru divadelní produkce a jevištní technologie na Janáčkově akademii múzických umění. Tato usměvavá a přátelská dívka plná vizí a plánů pro zlepšení světa prošla oborem divadelní manažerství a desítkami seberozvojovych či manažerských školení. Její velkou vášní je cestování po světě na vlastní pěst a objevování místních kultur. Zpívá, tančí, spoluvede skautské středisko, cvičí acrojogu, snaží se neformálně vzdělávat sebe i ostatní, produkuje divadelní hry, bojuje s nespravedlností, peče a ochutnává nové věci, hraje nejen deskové hry, organizuje kulturní akce a neustále zkouší něco nového.

RáDi je pro mě příležitostí šířit radost z umění a společné tvorby. Jsem ráda, že nabízíme pro členy našich skupin možnosti, jak hledat v životě nové impulsy prostřednictvím umění a dalších zajímavých aktivit. V našem spolku se zabývám zejména samotným chodem divadelních skupin, produkcí a propagací.

 

Bára Herucová

Bára studovala na Masarykově univerzitě v Brně Teorie interaktivních médií a Zkušenostně-reflektivní učení, kde objevila metody aplikovaného dramatu a dramatické výchovy. Od té doby (2014) vystupuje a trénuje v rámci improvizačního divadla TAMTi a od roku 2018 je součástí tvůrčího uskupení The Randoms.

Je lektorkou, která ve svých kurzech a workshopech propaguje využívání divadelních metod (improvizace, divadlo utlačovaných, autorské divadlo) ve vzdělávání a osobnostně-sociálním rozvoji. Baví ji naslouchat příběhům lidí kolem ní a dál s nimi pracovat v divadelním i vzdělávacím kontextu. Divadlo je pro ní nástrojem, který nám ukazuje naší sílu i zranitelnost a Bára věří, že divadlo patří všem a každý může být hercem nebo herečkou – rozvíjejíc tak dovednosti pro jeviště i pro každodenní život. 

Nejzásadnější vliv na její práci a přístup k divadlu měli setkání s učiteli a učitelkami improvizace jako Lee White, Jacob Banigan, Rod Ben Zeev, Inbal Lori, Keith Johnstone, Katy Shutte a dalšími. Stejně důležitým je i vliv klaunování, storytellingu, fyzického divadla, divadla utlačovaných (které se učila od Bárbary Santos a Christopta Leuchta v Berlíně) nebo sociálně angažovaného divadla (které se učila od Jessicy Litwak).

Bára se kromě divadelního lektorování a hraní podílí na adaptačních kurzech ZaŽij pro školy, vede programy s loutkami pro školkové děti a seniory s Divadlem Bez Pravidel a angažuje se v americkém divadle Dramatic Adventure Theatre, se kterým jezdí učit a vytvářet dokumentární divadlo do romských osad na Slovensku i v České republice. Také učí nenásilnou komunikaci a zve lidi k nenásilí a k józe v jejich běžných životech.

Momentálně tráví Bára většinu času se svou ani ne roční dcerou Annou. 🙂