Skupiny

Pod hlavičkou spolku RáDi vytváříme dlouhodobé celoroční divadelní dílny s profesionálními lektory pro všechny od 19 let. Přihlásit se u nás můžete do několika skupin – takových malých divadelních souborůPráce v souborech je kontinuální během celého školního roku s příležitostnými specializovanými workshopy a vždy směřuje k vytvoření divadelní inscenace. Důležitá je pravidelná účast během celého roku. 

Skupiny se setkávají na ZŠ Kotlářská v Brně.

PŘIHLÁŠKA NA ROK 2024/2025

Skupiny pro dospělé 19+ 

Od prvního setkání po plnohodnotnou inscenaci.

Pondělí 18:00 – 20:00, vede Stela (kód skupiny 211) – začátek dílny 23. září 2024 

Úterý 18:00 – 20:00, vede Stela (kód skupiny 212) – začátek dílny 24. září 2024 

Čtvrtek 17:30 – 20:30, vede Eva (kód skupiny 213) – začátek dílny 3. října 2024 – intenzivnější tříhodinové setkání

Projděte si s námi celým procesem přípravy divadelní inscenace: od hereckého tréninku ve skupině, hledání tématu a předlohy, podílení se na scénáři, až po samotné zkoušení a hraní v záři divadelních světel. Aktivní odpočinek, probuzení přirozené hravosti a kreativity, zlepšení komunikačních dovedností a vnímání vlastního těla jsou přirozenými vedlejšími účinky tvorby divadla. Nepotřebujete předchozí zkušenosti, jenom chuť a odvahu zkoumat hranice vlastní komfortní zóny. Pod profesionálním vedením od první seznamovací hry až po plnohodnotnou inscenaci. Divadlo je nakažlivé!

Informace o členském příspěvku v sekci PŘIDEJ SE.

 

Skupina Senioři 60+ 

Pátek 14:00 – 16:00, vede Eva (kód skupiny 214) – začátek dílny 4. října 2024

Na divadlo není nikdy pozdě. Nevadí, že jste to nikdy nedělali. Nevadí, že se trochu stydíte. Přijďte k nám rozvíjet netušenou hravost a fantazii, na které někdy nezůstává v životě dostatek času. Postupnými malými krůčky překonáte hranice, o kterých jste si vždy mysleli, že jsou nepřekonatelné. Pod vedením profesionální lektorky si během pravidelného setkávání projdete různými hereckými, pohybovými, hlasovými a dalšími tvůrčími cvičeními, které v závěru roku vyústí v divadelní inscenaci. Její téma či text nejsou dopředu připravené, ale vznikají v dialogu členů skupinu s lektorkou.

Informace o členském příspěvk u v sekci PŘIDEJ SE.

 

Skupina Divadla FÓRUM dospělí 19+ 

Jaké formy útlaku a nespravedlnosti zažíváme v našich každodenních životech?

Pondělí 17:00-19:30 od 16. září do 21. října 2024 + soustředění 19. – 20. října + pět představení pro veřejnost po domluvě termínů se skupinou, vedou Bára a Eva (kód skupiny 215) na ZŠ Kotlářská

Prožijte s námi výjimečný zážitek tvorby divadla Fórum. Začneme hledáním témat: specifických forem útlaku a nespravedlnosti, které běžně zažíváme. Dále společně vytvoříme krátkou inscenaci, kterou pak několikrát uvedeme za účastí publika. Výjimečnost divadla Fórum pak spočívá právě v uvádění inscenace. Hranice mezi diváky a tvůrci se částečně stírá – diváci můžou vytvářet drobné intervence přímo v průběhu představení. Interakcí a komunikací mezi diváky a tvůrci hledáme cesty, jak se pojmenovanému útlaku postavit a jak jej řešit v reálném životě. 

Pro přihlášení napište mail na radi@radiradi.cz

Informace o členském příspěvku v sekci PŘIDEJ SE.

O divadle utlačovaných

Divadlo utlačovaných je množina divadelních technik, ze kterých je nejznámější divadlo fórum (mezi další patří divadlo obrazu, neviditelné divadlo, novinové divadlo, duha touhy nebo legislativní divadlo). Všechny tyto techniky se zabývají nerovnováhou moci ve společnosti, spravedlností a útlakem. Vychází přitom z předpokladu, že žijeme v nerovné a nespravedlivé společnosti a dává tvůrcům nástroje, aby zkoumali mechanizmy útlaku a hledali strategie, které nás přiblíží k ideální vyvážené společnosti. Divadlo utlačovaných přivedl na svět brazílský tvůrce Augusto Boal – inspirovaný Paulem Freirem i svou vlastní zkušeností s útlakem a diktaturou v Brazilii (a okolitých státech) sedmdesátých let minulého století.

Divadlo fórum smazává zeď mezi hledištěm a jevištěm, a jeho základem je otázka, tedy touha herců po dialogu. V tomto dialogu se herci i diváci dozvídají jaké strategie boje s útlakem jsou účinné, a kterým se radši vyhnout.